Trenowanie zdrowo i bezpiecznie

Aby zacząć uprawiać sport, trzeba mieć na jego temat jakąś wiedzę, aby móc robić to rozważnie i z głową. Wiele sportów na pierwszy rzut oka wydaje się bardzo proste, ale to ile trzeba włożyć w nie przygotowań wiedzą tylko Ci, którzy uprawiają ten sport dłużej.

W każdym sporcie ważna jest odzież, do biegania przydają się dobre buty, w sezonie zimowym ciepły strój, który dobrze chroni nasze kości i stawy przed zimnem. Na siłownie znów dobre buty, ściągacze na stawy czy pas na korpus. Tak naprawdę, to jak będziemy się odziewać na trening zależy od wielu czynników, od tego jak trenujemy, jaki jest stopień naszego zaawansowania czy jaka jest pogoda.

Najważniejszą rzeczą jest jednak to w jaki sposób trenujemy, czy nie robimy tego źle, tak, że zagrażamy naszemu zdrowiu czy nawet życiu.
Jeżeli wybieramy się na siłownie, MUSIMY poznać technikę podstawowych ćwiczeń. Możemy pójść z osobą która ma wieloletni staż, czy poprosić trenera personalnego, aby pomógł nam poznać technikę kilku ćwiczeń. Dlaczego to takie ważne?
Ćwiczenia na siłowni na pierwszy rzut oka nie są bardzo trudne, najczęściej wydaje nam się, że to bezmyślne podnoszenie ciężaru w górę i w dół. Nie jest tak.

Wykonywanie ćwiczeń z ciężarem wymaga od nas odpowiedniej postawy, odpowiedniego ruchu, odpowiedniego spięcia danych partii mięśniowych.
Dajmy na przykład bardzo znane ćwiczenie, które ma wielu zwolenników, ale też i przeciwników, mianowicie „Martwy ciąg”.

Na pozór ćwiczenie banalne, wystarczy się pochylić i wziąć ciężar z ziemi. Ale jeżeli nie będziemy pamiętać o takich zasadach jak:
-proste plecy
-odpowiednio wcześnie prostować nogi
-odpowiednio późno włączać plecy do pracy
-ściągać łopatki
Wówczas bez tych reguł możemy nabawić się kontuzji lub spowodować, że to ćwiczenie będzie działało na całkiem inne mięśnie niż powinno.
Aby uniknąć kontuzji, wypadków, niepowodzeń, warto zasięgnąć wiedzy od osób bardziej doświadczonych, które zjadły na różnych sportach zęby. Możemy również szukać informacji w internecie, ale tutaj ostrożnie, ponieważ w sieci udziela się wielu ludzi, którzy ze sportem nie mieli wiele wspólnego i ich wiedza jest kompletnie nie użyteczna.

Post Author:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.