Dobry fizjoterapeuta po pierwszej wizycie musi postawić dokładną hipotezę co jest przyczyną dolegliwości, wytłumaczyć powód powstania dolegliwości, opracować program leczenia, objaśnić jak uniknąć nawrotów oraz pokazać zadania domowe do samodzielnego wykonania. Jest udowodnione badaniami naukowymi, że dobrze wyedukowany pacjent szybciej zdrowieje oraz rzadziej ma nawroty choroby.
Jak znaleźć dobrego fizjoterapeutę?
W pierwszej kolejności warto popytać wśród znajomych, rodziny, czy nie znają terapeuty godnego polecenia, z którego usług są zadowoleni.
Można przeszukać internet, mapy Google, fora i strony z tematyki zdrowia oraz medycyny. Należy jednak pamiętać że istnieją firmy piszące pozytywne komentarze i opinie na zlecenie klientów, tak więc należy zachować szczególna ostrożność i nie wierzyć we wszystkie informacje.
Polecamy uważać na zwodnicze reklamy i nie w każdym przypadku sugerować się wysokim miejscem w wyszukiwarce. Nie musi to świadczyć o jakości usług.
Można starać się sprawdzić jakiej uczelni jest absolwentem dany fizjoterapeuta: państwowej, prywatnej, dziennej, czy zaocznej. Zwróć uwagę na otrzymany tytuł, czy jest to magister, licencjat, technik, czy masażysta? Oceń wykształcenie rehabilitanta i wybierz tego, który twoim zdaniem posiada najbardziej kompleksowe wykształcenie.
Warto postarać się o sprawdzenie uważnie dotychczasowej ścieżkę zawodową terapeuty, jak długo praktykuje, gdzie pracował i z kim współpracuje. Warto zainteresować się rehabilitantem, który ma doświadczenie zarówno z profesjonalnymi sportowcami, jak i pacjentami nie uprawiającymi sportu, gdyż dzięki temu posiada większą znajomość problemu.
Zwróć uwagę na odbyte przez rehabilitanta specjalistyczne kursy, gdyż to właśnie na nich opiera się technika pracy terapeuty. Dobry fizjoterapeuta powinien mieć ukończony więcej niż jeden kurs specjalistyczny w całości, gdyż te często podzielone są na części. Sprawdź, kiedy rehabilitant ukończył ostatni kurs i czy nadal się dokształca, ponieważ fizjoterapia prężnie się rozwija, a dobry specjalista musi być „na czasie” z nowymi metodami leczenia.
Obowiązkowym jest porównanie grafików fizjoterapeuty z Twoim co w znacznym stopniu ułatwi rehabilitację i planowanie kolejnych wizyt. Upewnij się, czy terapeuta jest mobilny i dojeżdża do pacjenta, co jest bardzo istotne w momencie, gdy pacjent z powodu znacznych dolegliwości nie jest w stanie sam dojechać do gabinetu.
Cena naturalnie ma znaczenie, tak więc warto wcześniej poznać jaki jest koszt wizyty, a także co jest zawarte w jej cenie. Dowiedz się, jak długo trwa wizyta i ile z tego czasu jest poświęcone na pracę fizjoterapeuty 1 na 1 z pacjentem.
Jeżeli terapia jest nieskuteczna i nie odczuwasz poprawy swojego stanu zdrowia po kilku zabiegach lub gdy nie odpowiada Ci współpraca z terapeutą, koniecznie zrezygnuj z jego usług. Poprawa powinna być odczuwalna już po jednym, dwóch zabiegach, a jej brak świadczy o złym zdiagnozowaniu problemu lub nieumiejętności jego wyleczenia przez rehabilitanta.
Poszukiwanie dobrego fizjoterapeuty jest łatwiejsze w większych miastach, ponieważ jest bardzo duży wybór różnych specjalistów. W miastach Pruszków i Żyrardów polecamy Centrum Rehabilitacji Artkinezis, gdzie pracuje kilku doświadczonych specjalistów.
Rynek szkoleń dla fizjoterapeutów jest dość młody, dlatego na rynku wciąż utrzymuje się sporo terapeutów z niewielką wiedzą, ale z dużą charyzmą! Takich omijałbym szerokim łukiem. Dobry terapeuta powinien cechować się pokorą, która pozwoli mu na przyznanie się do błędu i zmianę swojej hipotezy klinicznej.